Поки світові вчені ведуть суперечки про глобальне потепління і його причини, я можу твердо заявити: у нашому київському дворі воно, безсумнівно, сталося. Судіть самі

Ось як виглядав звичайний комплект зимового одягу для дитини в кінці 60-х - початку 70-х років минулого століття:

  • трусики і маєчка (обов'язково бавовняні; синтетики було мало, і вона вважалася шкідливою для дітей),
  • пояс і пристебнуті до нього на резинках немаркі коричневі панчішки (однакові для хлопчиків і дівчаток; різнокольорові дитячі колготки з'явилися значно пізніше),
  • шортики і легка бавовняна або фланелева дитяча сорочка - для хлопчиків, плаття або легка кофта з спідницею - для дівчаток,
  • одна або дві пари рейтузів,
  • вовняна кофта на гудзиках,
  • тонка бавовняна хустка на голову, а зверху - в'язана або хутряна шапка.
  • на ногах - вовняні шкарпетки і валянки,
  • поверх усього - шубка або зимове пальто.

Іноді дитину пов'язували ще й вовняним шарфом або пуховою хусткою - хрест-навхрест. Цілком очевидно, що тепер взимку в Києві дітей одягають не тільки інакше, але і набагато менш «тепло».

До речі, саме зимовому дитячому одягу я зобов'язана знайомством з поняттям «мода». Мені було тоді років чотири. І ось в нашому дитячому садку якимось чином зміцнилася думка, що шарф, перехрещений на грудях під пальто, - це дуже модно і доросло, а той же шарф, зав'язаний зверху шубки, з вузлом ззаду на шиї, - повний відстій.  Інші малюки дітей, що приходили вранці в садок, розглядали настільки ж уважно, як дефілюють на червоній доріжці у Каннах: як зав'язаний шарф? «Модні» діти (шарф під пальто) віталися одне з одним, з вузлом ззаду - піддавалися глузуванням. Мій ранок удома починався з конфлікту - я намагалася одягнутися «відповідно до моди», але бабуся стояла на смерть: «Що за дурь ?! Не можна холодним повітрям дихати!» Хоча до дитячого садка йти було рівно три хвилини. Яка різниця? Бабуся піднімала мені комір і туго пов'язувала ненависний шарфик.

Зрештою я задіяла всю свою кмітливість і вивернулася з ситуації за допомогою досить складного трюку: моя дитяча група в садочку перебувала на третьому поверсі, бабусі складно було підніматися, а я пояснила, що вже велика і можу йти в групу сама. Біля дверей садка я просила бабусю послабити вузол шарфа і розстебнути верхній гачок шубки (щоб мені швидше в групі роздягнутися і нікого не затримувати), а опинившись на сходах, швидко зривала шарф і як попало запхала його кінці за пазуху ... Усі наступні роки я з підозрою ставилася до моди в будь-яких її проявах. Можливо, в цьому винен дитячий шарфик?

Модному дитячому одягу в нашому київському дворі особливого значення не надавали. Всіх малюків одягали на один манер - неяскраво, недорого і практично. При лазінні по парканах, дахах, гаражах і багаторічних будівництвах речі рвалися і бруднилися. Батьки сердилися, але не сильно - скоріше для порядку. В цілому вважалося природним, що одяг на дітях, які грають у дворі, «горить». Щороку навесні, в день народження Леніна 22 квітня, у нас в Києві фарбували все лавки, пісочниці, «грибочки» і парканчики. В цей весняний день одяг більшості дітей покривався різнокольоровими плямами. А ацетон в ту пору цінувався на вагу золота.

Вдома дуже сильно лаяли, якщо дитина забувала переодягнутися у «вуличне» і рвала або псувала шкільну форму або «вихідне» дитяче плаття (у більшості з нас воно було тільки одне). Я пам'ятаю, як мені батьки купили перші капронові колготки. Я одягла коротку спідничку і пішла у двір хвалитися. Швидко похвалилася і стала грати в класики. Природно, впала і безнадійно розірвала колготки на коліні. Я була в розпачі і боялася йти додому. У дворі серед друзів стався мозковий штурм, і мене відправили додому разом з подружкою, яка з порога почала верещати моїй мамі: «Ольга Петрівна, вона не винна, це її Колька штовхнув!»

Верхній дитячий одяг, особливо для хлопчиків, тоді часто купували «на виріст», і наші хлопці виглядали з курток і піджаків, як з тумбочок. Взуття для дівчаток, навпаки, часто купували впритул, «щоб нога не дуже росла». Якщо дівчата скаржилися на тісноту туфель або чобіт, дорослі говорили: «Нічого, розносиш!» Дивний, взагалі для Києва звичай - де ми, і де китаянки з їх забинтованими ніжками.

Окремі предмети закордонного дитячого одягу потрапляли до нас у двір лише завдяки випадку. Наприклад, у мене в дитинстві були лимонного кольору джинси, кимось віддані моїй мамі, у моєї подружки Свєтки - білі чоботи-панчохи, привезені татом з Чехословаччини, у Ірки - замшева міні-спідниця з Югославії, у Миколи - німецький шкіряний піджак. Всі ці речі розглядалися окремо від їх носія і майже як курйоз. Коли говорили: «Он іде Микола в піджаку», малося на увазі, що йдуть дві різних сутності - Коля і його піджак.

Тільки не варто нас зараз жаліти, ми в той час цілком могли самовиражатися. Дуже поширені були театральні постановки. У дитячому садку до кожного свята ставили вистави і довго, іноді по кілька тижнів, шили індивідуальні, досить складні дитячі карнавальні костюми. У результаті навіть масовка з неодмінних «сніжинок» вражала своєю фантазією. Вдома дівчатка (та й хлопчаки теж) часто грали «в переодягання», використовуючи одяг з «дорослої» шафи. Дорослі про це знали, але ставилися поблажливо - «нехай понаряжаются». Пам'ятаю, як рік-півтора всі грали в індіанців. Годинами сиділи і вискубували бахрому зі старих штанів. Я тоді випросила у бабусі гроші, щоб купити в галантереї бахрому для фіранок. Цією бахромою весь двір обшив сорочки і дитячі кофти. Колька напиляв лобзиком з фанери томагавків. Доросла дочка двірнички Валя (вона займалася в гуртку малювання) у порядку благодійності розписала їх спеціальними «індіанськими» візерунками. В результаті наше дворове «плем'я» виглядало досить ефектно.

Років у чотирнадцять дівчаткам купували наряд для відвідування шкільних дискотек (у мене це було запаморочливе жовте кримпленове дитяче плаття з «золотими» гудзиками), а потім шили, найчастіше в ательє, випускну сукню. На цьому дитинство закінчувалося, і далі про свій гардероб ми дбали самостійно.

Зрозуміло, що сьогодні ставлення до дитячого одягу сильно змінилося, причому і у батьків, і у самих дітей. Чим ви керуєтеся, коли одягаєте власних дітей? 

Переклад з російської.

 

 

Схожі статті: