Українська вишиванка – символ багатства, патріотичного настрою і культури народу. Сьогодні вишитий одяг користується популярністю не тільки серед українців, але й у всьому світі. Західні дизайнери використовують вишивку в українському стилі у колекціях, вишиті речі отримали високу оцінку з боку покупців і критиків. Українські сукні з вишивкою можуть бути ошатними, святковими і повсякденними. Вони підкреслюють смак і стиль, елегантність й жіночність.

Орнаменти на вишиванці: види і значення

На українській вишиванці можна зустріти узори, які мають певне значення. З ними слід ознайомитися перед покупкою вишиванки, оскільки кожен орнамент несе індивідуальне смислове навантаження. Наприклад, квадрат означає мир і достаток, благополуччя.

За українськими традиціями, це символ землі і гармонії, а духовно квадрат символізує матерію. Ромб означає плодючість, поєднання землі і сонця, він складається з двох трикутників, які означають жіноче і чоловіче начало.

 

Одяг із вишитими ромбами одягали на весілля, а молода вагітна жінка мала носити таку вишиванку до пологів. Коло означає сонце, безперервність буття та божественну енергію. Як сонце із вихідними променями дарує людям і землі тепло та радість, так і вишиванка символізує душевну теплоту та багатство.

На українській вишиванці часто можна побачити рослинні візерунки – калину, дубове листя, квіти маку, виноград та ін. Це символи чистоти та процвітання роду, причому найчастіше такі візерунки вишивалися на Чернігівщині.

Квіти маку за повір'ями допомагали захиститися від лихого погляду. Дубове листя означає силу та твердість духу, вишивається на чоловічих сорочках. Тому перед тим, як купити вишиванку чоловічу, слід ознайомитися із символікою та технікою вишивки.

Вишита калина – це символ любові і багатства, материнства (мати – це кущ, а ягоди – дітки). Саме тому калина – невід'ємна складова на весільних вбраннях і рушниках. Сімейне щастя і благополуччя позначає виноград, оскільки виноградна лоза асоціюється з багатством та успішністю.

Популярні візерунки і мотиви на вишиванці

Один з найпоширеніших візерунків на українській вишиванці – дерево життя. Його основне значення: молодість і краса, безсмертя і родючість. У ньому закладено єднання трьох світів (минуле, сучасне та майбутнє, відповідно корені, стовбур, крона) та продовження життя.

Ще один популярний візерунок на вишиванці – серце й зірки. Серце означає щасливе сімейне життя, тому його можна зустріти на весільних вбраннях у дівчини і хлопця. Зірка означає захист від поганих людей, хвороб і недуг, це також своєрідний зв'язок людини з космосом. Хвилясті лінії асоціюються з водою та дощем, еволюцією й плинністю часу. Це можуть бути горизонтальні і вертикальні лінії, як прямі, так і криволінійні